Özel Dedektif Şartları

özel dedektif şartları

ÖZEL DEDEKTİF ŞARTLARI

Özel dedektif şartları ve dedektif; kişilerin, kurumların veya kuruluşların, takip edilmesini istedikleri olaylara, mahkemelere, kişilere, konularda bürolarımızın yönlendirmesiyle çalışmalar gerçekleştirilen ve araştırmalar yapılan faaliyetlerden oluşmaktadır. Şartları oluşturan temel etkenler:

  • Gerekli olan teknik ekipmanlar
  • Çekim için kamera
  • Ses kayıt cihazları
  • Casus yazılımları
  • Araç takibinde kullanılan cihaz

Dedektiflik çalışmalarının şartları bunlarla sınırlı değildir. Ancak mesleği gerçekleştirmek isteyen kişilerin olaylara yaklaşımına, dikkatine, hissettiklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Özel dedektifliği; yurt dışında veya ülkemizin içinde verilen eğitimlere katılmış, alanında profesyonel bir biçimde ve suçluların işledikleri olaylarda, onların psikolojilerini anlayabilecek, işlenen suçların tamamını kavrayabilecek ve uyum sağlayacak , bilgisayar yazılımlarına hakim bir şekilde eğitimi tamamlamış olan kişiler dedektifliği uygun olarak yerine getirebilmektedir. Dedektiflik mesleği özellikle uzun yıllar boyunca Avrupa ve Amerika üzerinde yaygın olarak hizmet vermektedir. Ve buralarda yaşayan vatandaşlar dedektiflerden uygun koşullarda hizmetler almaktadırlar. Yurdumuzdaysa özel dedektifliği özellikle eski emniyet birimlerinden emekli olarak ayrılmış kişiler yapmaktadır ya da bu esnada tecrübe kazanmış insanlar hizmet vermektedir.

Meslekte gizlilik

Özel dedektiflik şartları gereğince, yapılan her çeşit araştırma ve takip süreçlerinin süresi boyunca, dedektiflerimiz hizmeti talep edenin ve büromuzun kimliklerini belli etmeyecek şekillerde çalışmalar yaparlar. Hatta bu konu hakkında, gizlilik sözleşmesi dediğimiz bir hususu hazırlarız ve hizmete başlamadan önce bunu onaylarız. Gizlilik meslekte olmazsa olmazdır. Çünkü gizlilikleri korunmayan insanlar veya dedektif büroları, zarar görmeye açık bir şekilde konumlanmaktadır. Eş takibi ve çocuk takibinde, genellikle emniyet birimleriyle birlikte çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Ve emniyet birimlerinden aldığımız tavsiyelerle birlikte hareket etmekteyiz.

 

Görevlerimize göre kıyafetlerimizi ve vücut şekillerimizi değiştirebilir ve kimliğimizi herhangi bir insandan gizleyebiliriz. Eğer yapacak olduğumuz hizmetlerde karşı taraf bizleri fark ederse, o zaman başka bir özel dedektif dedektif çalışanını devreye sokarız ve hizmetlerimize hız kesmeden devam ederiz. Dedektiflik; olay yerini inceleme, halk davranışlarını anlama, sorgulama yeteneğini bulunan ve soruşturma tekniklerine hakim olan, suçluların davranışlarını, interneti üstün bir şekilde kullanabilme, eş takibi soruşturması yapabilecek ve çocuk takiplerinde kullanılacak olan metotları veya bilgileri öğrenmek zorundadır.

Tam anlamıyla dedektiflik

Dünya genelinde yürütülen çalışmalarda, dedektiflik sözleşmesiyle birlikte insanlardan alınan ücretlerin karşılığında çalışmalar gerçekleştiren kişiler veya kurumlar bulunmaktadır. Tam anlamıyla gerçekleştirecek oldukları çalışmaların esasında dedektif mesleğini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmekte olan ve insanlara bu mesleğin faydalarını sunan insanlar bulunur. Bunun dışında, hiçbir yasal izni olmadan, devletten gizli olarak eş takibi ve araştırması hizmeti veren kişiler bulunmaktadır.

Bütün bu olaylardan önce araştırmacı kişi uzman veya amatör dedektif, hizmet verecek olduğu olayda tam anlamıyla suç gerçekten anlatıldığı gibimi olmuş diye kontrol etmelidir. Ve yaklaşacağı her olaya şüphe içerisinde yaklaşım göstermelidir.

 

Özel dedektiflik şartları tam olarak karşılandığı sürece istenilen her çeşit olaydan başarı elde edilebilmektedir. Şartların bir gereğiyse bütün ele alınan konulara oldukça şüpheci bir şekilde yaklaşmaktır. Çünkü şüphe içerisinde yaklaşmak gerçekten başarı kapılarını arayacak olan bir davranıştır. Bizler günümüze kadar gerçekleştirdiğimiz binlerce hizmetimizde şüphe olgusuyla birlikte çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Ve sisteme geçirdiğimiz her olaya şüpheli bir biçimde yaklaşımlar sergilemekteyiz. Bu mesleğin en temel noktalarından bir tanesi de budur.

Haksız çalışmalar

Bizlere gelen haksız çalışmalar olarak adlandırdığımız olaylara, şüpheci bir şekilde yaklaşmamız zorunlu ve mecburidir. Çünkü hem özel dedektif şartları bunu gerektirmektedir, hem de bizlere gelen herhangi bir ihbarın doğruluk payını veya müşterilerimizin olduğunu iddia ettiği olaylar, gerçekten olmamış olabiliyor. Böyle bir durum karşısında nasıl önlem alacağımız çok iyi bilmekteyiz. Ve önlemlerimizi uygun biçimlerde özel dedektif kılıfına uydurmaktayız. Karı-koca arasında bile çalıntı ihbarı verilerek, boşanma davası arefesinde, karşı tarafın kişisel çıkarlar elde etmek için iftiralar atabilmektedir.

 

Bu gibi durumlara temkinli bir şekilde yaklaşmaktayız. Aynı zamanda özel dedektiflik hizmetlerinin tespitini yaptığı bazı çalışanlar; bulundukları iş yerlerindeki elde edilen gelirleri çalacakları zaman, sanki olayı dışarıdan gelen birisi yapmış gibi gösterebilir. Böyle bir durum anca şüpheci bir yaklaşımdan sonra ve gerekli tecrübeyi elde ettikten sonra ortaya çıkar. Dedektiflerin karşılaştığı bu durumlar, gerçekten başa çıkılmazı zor olan durumlardan oluşmaktadır. Her durum karşısında haksız çalışma olarak nitelendirilen çalışmaları, haklı olarak çıkartmaya çalışmaktayız. Ve İnsanların bu gibi durumlarda haklarını korumaktayız.