DEDEKTİF

DEDEKTİF

Dedektif konu ayırt etmeksizin profesyonel olarak araştırma yapan derinlemesine konuları inceleyen delil toplayan kişilere verilen addır. Dedektiflik 1800'lü yıllarda Avrupa'da ilk olarak yapılmakta olan bir çalışma araştırma türüne verilen addır. Geçmiş yıllarda yapılan dedektiflik çalışmalarında özellikle emniyet mensupları ve polislerin, askerlerinin çözemedikleri, yeterli delili toplayamadıkları konular ile ilgili dedektiflere başvurulmuş ve belirli bir ücret karşılığında kendileri tarafından çözümlenemeyen, delil yetersizliğinden kapanmış olan dosyalar hakkında araştırmalar yapılarak gerek duyulan bilgilere ve belgeleri ulaşılmış deliller toparlanmıştır. Dedektiflik bu yönde ilerlemesi ile her geçen gün çok daha fazla rağbet görmüş ve bu şekilde birçok kişi dedektiflik alanında eğitimler almaya başlayarak kendilerini bu konuda geliştirerek, gerek bireysel gerekse kurumsal bir takım çalışmalar yaparak dedektiflik alanında yapılan araştırmaların konusunu çok daha kapsamlı bir hale getirerek birçok farklı konuyu dedektiflik hizmetleri alanına dahil ederek günümüze kadar taşımıştır.

DEDEKTİF NASIL OLUNUR?

Dedektif olabilmek için üniversiteleri 4 yıllık bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Yalnız üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olurken, öncelikle ilgili fakültelerinde okuyor olmak ve bu fakültelerinden mezun olmak zorunludur. Örneğin; dedektiflik alanında faaliyet gösterilmesi için yani bir kişinin dedektif olabilmesi için belirli bir zekaya sahip olması üniversite eğitimini tamamladıktan sonra dedektiflik eğitimi almış olması bu konuda gerekli olan bir takım sertifikaları elde etmiş olması bunları almaya hak kazanmış olması gerekmektedir. Dedektif olarak faaliyet gösteren kişi mutlaka yasaları tanımalı ve yasalar doğrultusunda hizmet vermelidir. Dedektif hukuki konularda da bilgili olması ve donanımlı olması nedeniyle almış olduğu eğitimden de faydalanarak mahkemelere delil sunması gerektiğinde, aktif olarak bu delilleri elde edebilmeli ve sunulması konusunda da gerekli olan tüm çalışmaları gerçekleştirmelidir. Dedektiflik hizmetleri veren bir dedektif tüm hukuki süreçler de sizin yanınızda yer alacağı, size konularla ilgili araştırmaları ile destek olacağı toparladığı delilleri sizlere sunacağı gibi, aynı zamanda da yakın koruma gibi özel bir takım hizmetlerde de sizin yanınızda yer alarak, oluşabilecek risklere karşı sizi koruyabilmesi ve sizi bilgilendirmelidir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile doğru orantılı olarak teknolojiyi takip eden ve teknolojinin de sağlamış olduğu bir takım imkanlardan faydalanması gereken dedektif yapmış olduğu çalışmalarında ve aynı zamanda da araştırmalarında teknolojiden faydalanarak sizlere çok daha hızlı ve kolay bir şekilde fayda sağlamak zorundadır. Dedektif olan kişi insanlarla doğru anlamda beşeri ilişkiler kurmak zorundadır.

BİLİNMESİ GEREKEN KONULAR

İnsan psikolojisinden anlamalıdır, gerek hakkında araştırma yaptığı gerekse kendisinden araştırma yapmasını talep eden kişinin nasıl bir psikoloji içerisinde olduğunu anlamalı ve tahmin etmelidir. Dedektif öngörüleri güçlü olan, öngörüleri sayesinde birçok olayı daha araştırma yapmadan çözümleyebilen kişidir. Dedektiflik hizmetlerinde kişinin öngörüleri, tecrübeleri, hedeflenen sonuca ulaşmasında büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu yönde hizmet veren kişilerin ekip çalışmasına yatkın olması gerektiğinde ekibini yönlendirmesi zorunludur. Dedektiflik hizmetleri sonucunda ayrıntılı olarak müşterilere bilgi aktarımı yapılması ve rapor sunulması gerekmektedir. Sunulan bu raporlar gerek elde edilen sonuçları gerekse yapılan faaliyetleri içermektedir. Dedektiflik çalışmalarından verimli sonuç alabilmek için mutlaka çalışılan dedektif ile doğru iletişim kurmak kendisine karşı açık olmak her konuyu olduğu gibi ve net olarak kendisine iletmek gerekmektedir.

Karşılıklı olarak kurulacak olan iletişim sayesinde istenilen sonuçlara ulaşılması daha hızlı ve daha net olacaktır. Dedektifliğin ne olduğu birçok kişi tarafından tam olarak tarif edilememektedir. Dedektiflik kişilerin izlenmesi dinlenmesi takip edilmesi ve en önemlisi bütün bunların gizlilik içerisinde yapılması olduğu kadar, profesyonel olarak tüm çalışmaların yerine getirildiği alınan eğitimlerin tecrübelerin ve öncelikle pratik zekanın kullanıldığı bir meslektir. Dedektiflik her geçen gün ilerlemekte olan araştırma teknikleri sayesinde şekil değiştiren her geçen gün farklılaşan zor bir o kadar da meşakkatli bir hizmet dalıdır. Dedektiflik faaliyetlerinde mutlaka profesyonel dedektiflerin çalışmaları gerekmektedir. Dedektif çözümlenemeyen tüm konuların çözümlenmesini kolaylaştıracağı gibi bilinmeyen tüm gerçekleri olduğu gibi yalın haliyle öğrenmenizi sağlayarak, Kafanıza takılan soru işaretlerinden kurtulmanız için çalışmaktadır.