Dedektif Büroları

Dedektif büroları

 

 

 

Dedektif Büroları

Dedektif büroları profesyonel araştırmalarına göre, kanıtları anlayabilme ve soruşturma sırasında suçlunun oluşan suça olan bağlantısını araştırma yeteneğine sahip olmaları gereklidir.

Kanıtlar suçluların yakalanmasında çok önemli bir etkendir. Mesela bir eve hırsızlığa girecek olan şüpheli şahısın üzerinde, çok az sayıda ve nadir olan bir bitki tohumunun tespit edilmesi, yaptığı olayı böyle bir çiçeğin yetiştiği ve bahçeli olan bir yerde gerçekleştirdiği, sonucuna ulaşmamızı sağlar.

Dedektif büroları şahıs tespiti yapacağı zaman; yazmış oldukları el yazılarına, giydiği eşya markalarına, oluşturdukları ayaklarının izlerini şahısların tespiti sırasında kullanmaktadır. Çoğu zaman dedektifler, suçu kimin yaptığını ve ne şekilde işlendiğini bulmaya çalışırlar, yalnız suçun örneğini hemen anlamak, sonrasında gelecek olan aşamaları da iplik söküğü gibi getirecektir. Kanıtlar özellikle olay yerinde ve çevresinde bulunmaktadır. Kanıtları dedektiflik çalışanları bulabilirler veya bazı durumlar karşısında hiçbir kanıtla karşılaşamazlar. Ama kanıtlar kesinlikle olay yerinde bulunmaktadır. Tespit edilemeyen ufacık bir delil veya ufacık bir detay bile olmadığını %100 anlayana kadar, olay yeri korunmalıdır ve hiçbir şekilde başkası tarafından bir değişiklik yapılmamalıdır.

Kanıtların tutulduğu yerler

Dedektif büroları tarafından incelenen kişilerin üstünde olan kanıtlar; ruj tüpüne konulabilir, çakmaklara ve sigara paketlerinin içerisinde, göğsün altında ve sütyenin çıtçıtının içerisinde, takılan perukların veya şapkaların altında, saç topuzlarının içerisinde, saatlerin içinde ve değerli eşyaların arkasında kişiler kanıtları saklayabilirler. Dedektifler bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda kişilerin daha çok sayıda sakladığı içeriğe ulaşmış ve bunları emniyet güçlerine özenle teslim etmiştir. Şimdi ev içerisinde saklanan kanıtlara değineceğiz.

Ev içerisinde muhtemel yerlere gizlenecek olan kanıtlar; beslenilen kuş kafeslerinde, evcil hayvan mamalarında, buzdolabının içerisinde, masaların ayaklarının altında, ilk yardım dolaplarında, tıraş fırçalarının uç kısımlarında, diş macunlarına kadar ve yangın alarmı zili içerisine kadar bulunan kanıtlara rastladık. Dedektif büroları yaptığı incelemelerde, çiçek saksılarının içerisinde bulunan topraklarda bile saklanılan kanıtlara ulaşmıştır. Zanlıların sakladıkları her çeşit kanıtı bulduğumuzda bu durumu direk olarak dernek üyelerimizle de paylaşırız ve durum karşısında tedbirler almaya çalışırız.

Bürolar tarafından delil aranması

Kanıt içerebilecek olan yerler;

  • Şüpheli kişilerin veya olaydaki mağdurların bedeninden ayrılan canlı örnekler
  • Şüpheli kişilerin giydikleri kıyafetler
  • Şüphelilerin ve mağdurların üstünden düşmesi olası olan maddeler
  • İnsan bedeni içerisine saplanan mermi çekirdekleri
  • Parmak, ayakkabı ve insan bedenine ait olan her çeşit iz

Yukarıda anlatılan her uygulama bürolar tarafından belirlenir, üstü çiziler ve bir köşeye not edilerek saklanır. Bir konuyu unutmamak gereklidir ki çok sayıda kanıt, az sayıda delilden daha geçerli ve daha güzeldir. Dedektif büroları incelemeye aldıkları olaylarda ne kadar çok delil toplayabilirlerse, o kadar fazla sonuca ulaşma olasılıkları artmaktadır. Her zaman en fazla sayıda delile ulaşabilmek en doğrusu ve güzel olanıdır.

Dedektif birimlerinin dikkat edecekleri hususlar

  • Olayın mahalline gelen kişilerin delilleri yok etmeye çalışacağını bilmekteyiz
  • Herhangi bir kanıt, bir yere teslim edilirken imza ile verilir
  • Şüpheli kişi suçu işledikten sonra topluma karışabilir
  • Çalışmalarımızda ince eldiven giyilir
  • Gerekli olduğu durumlarda galoş takılır

Dikkat edilecek olan hususlar bunlarla sınırlı değildir, çok sayıda dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Ancak yukarıda adı geçen maddelerin hepsi bu hususların başında gelen maddelerdir. Gerçekleşecek olan her çalışmada dedektif büroları bu hususlara uygun bir şekilde ilerlemektedir. İlerlemelerin arkasından ulaştığımız başarılarla gerçekten insanlara faydalı olan şeyleri ortaya çıkartırız. Bizlerin yaptığı her türlü hizmet, suçluların ve suç olaylarına karışacak olan insanların gözlerini boyamakta ve bu insanlara çeşitli yollarla gözdağı vermektedir.